Yoganın 8 Basamağı

Milattan önce üçüncü yüzyıl civarında Patanjali tarafından kaleme alınan “Yoga Sutralar” (özdeyişler) ilk kez yazılı hale getirilmiştir. Yoga uygulamaları, çalışmaları bu sutraları temel alır.
M.Ö. 3. yüzyılda yaşamış olan Patanjali’nin Yoga Sutra’sı bir başyapıttır. Yoga’nın derin ve sistematik öğretisini uygulayanlar için en güvenilir ve kullanışlı el kitabı olarak kabul edilir.
Bu sistem “Ashtanga Yoga” ya da “Yoga’nın sekiz basamaklı yolu” olarak bilinir.
Yoga’nın özü olan bu 8 basamak insan hayatının bütün yönlerini kapsar.

 

Yoganın 8 Basamağı

Amacı ise; zihni, bedeni, ruhu birbirleriyle uyumlu hale getirmeye yarayan ve kişisel gelişim için kullanılabilecek rehber olmaktır.

Yoganın 8 Basamağı

Bu aşamalar:

YAMA – Olumsuzluklardan Arınma
NİYAMA – Olumlulukları Güçlendirme
ASANA – Bedensel Duruş Teknikleri
PRANAYAMA – Solunum ve Enerji Çalışmaları
PRATYAHARA – Duyuların Denetimi
DHARANA – Odaklanma Teknikleri
DHYANA – Meditasyon
SAMADHİ – Evrenle Bütünleşme

Pilates

Pilates Antalya

Akıl, beden ve ruh üçlüsünün birbirleriyle olan koordinasyonunu kasteder. Joseph H. Pilates yazdığı ‘Tüm Vucut Sağlığı’ kitabında; egzersiz, sağlıklı beslenme, hijyen, dengeli uyku alışkanlığı, bol miktarda güneş ışığı, temiz hava, iş hayatında denge, boş zamanlarda yapılan aktivite ve rahatlama ‘ya dikkat çekmiştir.

Acro Yoga

Acro Yoga Antalya

Temeli güven ve birlik duygusudur ve korkularınızdan sizi uzaklaştırır. Kendinize,partnerinize ve ekibinize güvenmenizi sağlar. Diğer insanlarla fiziksel ve ruhsal iletişiminizi güçlendirir, güven duygusunu çoğaltır ve birbirine güvenen bir topluluk oluşturur.

Beach Yoga

Beach Yoga Antalya

Antalya’nın eşsiz denizinin dalga sesinde, insanın içini ısıtan güneşinde, göz kamaştıran kumsalları ve doğası eşliğinde Beach Yoga – Kumsalda Yoga yapmak bize huzur katıyor. Ruhumuzun yaşam enerjisini yükseltip, zihnimizi temizleyip, bedenimizi dinginleştiriyor. Aynı zamanda sosyalleşerek güzel dostluklar kurulmasına olanak sağlıyor.