Acro Yoga Nedir ?

 

2003 senesinde Jason Nemer ve Jenny Sauer-Klein tarafından San Francisco’da doğan AcroYoga, Yoganın bilgeliğini, Tai masajının enerji dinamiklerini ve Teknik Akrobisiyi birleştirir.İkili veya gruplar halinde samimi ve sıcak bir ruhla çalışmanızı sağlar. Bir taraftan kolay akrobasİ teknikleri öğrenirken, bir taraftan da rahatlatır.Tipik bir AcroYoga pratiği yoga asanası, tören çemberi, dokunuş, akış yogası, eş akrobasisi ile tersine çevrilmiş duruşlar, ‘uçuş’ ve Tai masaj içerir.Her yaştan ve her yetenekten insan uygulayabilir.Temel olarak base ve flyer rollerini içerir. “base” kişisi sırtüstü yatıp, ayaklarıyla “flyer”kişisinin denge noktalarından kaldırır. “flyer” kişisi de önce temel yoga duruşlarıyla esneme yapar. Ardından akış halinde yoga asanaları uygulanır. Ayrıca üstte olan kişi için tai masajı etkisi göstermesi gibi bir güzelliği vardır. “flyer”pozisyonu zor gibi görünse de egzersizin yükünü çeken ve yönetimini sağlayan kişi “base” insanıdır. Dolayısıyla ilk denemelerinizde üstte başlıyorsunuz. Altta daha tecrübeli olan kişi kalıyor ve yönlendiriyor. Altta olan için daha güçlü olmak gibi bir şart söz konusu değildir.

ACRO YOGA’NIN KİŞİYE FAYDALARI

Temeli güven ve birlik duygusudur ve korkularınızdan sizi uzaklaştırır. Kendinize,partnerinize ve ekibinize güvenmenizi sağlar. Diğer insanlarla fiziksel ve ruhsal iletişiminizi güçlendirir, güven duygusunu çoğaltır ve birbirine güvenen bir topluluk oluşturur.
Yoga teknikleriyle dengeyi bulmanıza ve esnemenize yardımcı olur.
Karşılıklı güvenle ve tekniklerle yapamam dediğiniz akrobasi hareketlerini yapmanızı sağlarken aynı zamanda fiziksel kondüsyonunuzu da geliştirir.Karşılıklı yapılan masajla bedeninizin rahatlamasını ve ruhsal olarak tamamlanmanızı destekler.