Yoga’nın 5 Temel Prensibi

Bunlar;

1-Doğru egzersiz,

2-Doğru nefes,

3-Doğru gevşeme,

4-Doğru beslenme,

5-Doğru meditasyon ve pozitif düşüncedir.

Yoga’nın 5 Temel Prensibi

1-Doğru Egzersiz

Yoga’nın 5 Temel Prensibinden ilki :  fiziksel bedenimiz hareket etme ve egzersiz yapma üzerine programlanmıştır.

Bedenimizdeki bu harikulade programın bir ömür boyu aksamadan devam etmesini istiyorsak; Doğru egzersizlerle kişinin beden, zihin ve ruhsal hayatına fayda sağlayabilecek , kasları , mekanik hareket ve egzersizlerle geliştirmek için tasarlanmış birçok modern kültürfizik sistemleri mevcuttur.

Yoga, bedeni, ruhun mükemmelliğe giden yolculuğunda bir araç olarak görür ve sadece vücudu geliştirmek üzere değil aynı zamanda zihinsel becerileri ve ruhsal kapasiteyi de geliştirir.

Yoga’nın 5 Temel Prensibi Yoga da uygulanan asanalar (duruşlar) bize doğru egzersiz konusunda sonsuz olanak sağlar.

Yoga’nın 5 Temel Prensibi

2-Doğru Nefes

“Solunum bedende var oldukça hayat var demektir. Solunum yok olunca hayat da beraberinde yok olur. Bu nedenle solunum eğitilmelidir…” Hatha Yoga Pradipika CH.23

Yoga bize ciğerlerimizi nasıl maksimum kapasitede kullanacağımızı ve nefesimizi nasıl kontrol edeceğimizi öğretir. Doğru nefes; derin, yavaş ve ritmik olmalıdır. Bu yaşamsal gücü ve zihinsel berraklığı arttırır.

 

Yoga’nın 5 Temel Prensibi

3-Doğru Gevşeme

Dış etkenler (günlük yaşamda karşılaşılan gürültü, koşuşturmaca, stres, yorgunluk, diğer canlılarla olan negatif kurulan bağlar vs..) vücudumuzda, zihnimizde ve ruhumuzda gerginlik yaratır.

Yoga; önce bedenimizdeki kasları derinlemesine rahatlatarak sonra zihnimizi sakinleştirip temizleyerek daha sonrada pozitif ruh haliyle enerjimizi dengeleyip derin bir gevşeme, dinlenme, rahatlama sağlar.

 

Yoga’nın 5 Temel Prensibi

4-Doğru Beslenme

Yaşamak için mi yemek yemeli yoksa yemek yemek için mi yaşamalı?

Yogik beslenme, vejetaryendir. Saf, doğal ve kolayca sindirilebilen gıdalardan oluşur, sağlığı korur. Basit öğünler, sindirime ve gıdaların özümsenmesine yardım eder.

 

Yoga’nın 5 Temel Prensibi

5-Doğru Düşünce ve Meditasyon

Düşüncelerimiz bizi, bizde düşüncelerimizi yaratırız ve etrafımızda olan bitenleri şekillendiririz.

Bu sebepten her daim pozitif düşünce halinde olmalı ve enerjimizi dengelemeliyiz.

Düzenli meditasyon yaparak ; zihnimizi negatif düşüncelerden arındırıp, sessizleştirip , müdahalesizlik halinde seyredip sakinleştirip kontrol altına alabiliriz. Bu sayede zihin berraklaşıp Evrene olumlu mesajlar göndermeye başlar.

Pozitif düşünce ve meditasyon, ÖZ yolculuğumuzda bize doğru yolu gösterecektir.