Ashtanga Yoga Nedir?

Fotoğraf : Tayfun Koç Asthanga Yoga

Fotoğraf : Tayfun Koç Asthanga Yoga

Nefes ve hareketin koordinasyonu ve  belirli bir sırayı takip  eden pozlardan oluşan akıcı bir uygulamadır. Otantik bir yoga türü olan Ashtanga Yoga, bu özelliğinden dolayı günümüzde de oldukça yaygın olup, dünyada en çok uygulanan yoga türlerinin başını çekmektedir.

Ashtanga Yoga Hindistan’ın Mysore şehrinde 1915-2009 tarihleri arasında yaşamış Sri K.Pattabhi Jois tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Diğer yoga türlerinden en önemli farkı, günümüze kadar değişime uğramadan aktarılarak gelmiş geleneksel bir metod olmasıdır.

Ashtanaga Vinyasa Yoganın 3 temel öğesini pozlar, nefes ve odak (bakış) noktası teşkil eder. Pozlar bedeni esnetir, güçlendirir ve toksinlerden arındırır.
Asanalar sırasında uygulanan nefes sinir sistemini, dristhi (bakış ,odak noktası) ise zihni arındırır. Nefes ve hareketin senkronizasyonu ile birlikte, Mula (anal kilit) ve Uddiyana Banda (alt karın kilidi) uygulanır. Bu kilitler yaşam enerjisini bedende tutar. Güçlü bir içsel ısı oluştururlar.

Ashtanga Yoga, Patanjali’nin yazdığı yoga sutralarında geçen, insanın kendisini tanıması için oluşturduğu sekiz basamaklı bir sistemdir. Sri K.Pattabhi Jois tarafından yaygınlaştırılmış olan Ashtanga Yoga ise dinamik bir Hatha yoga metodudur. Patanjali’nin sistemindeki üçüncü basamak olan ‘asana’yı temel alan bu yoga tarzı, toplam altı tane sabitlenmiş seriden oluşmaktadır.